Kilka ciekawostek o geodezji

Kilka ciekawostek o geodezji

Dlaczego geodeta jest niezbędny na placu budowy?

Rozpoczęcie budowy wymaga dopełnienia wielu ważnych formalności, trzeba m.in. uzyskać pozwolenie na realizację inwestycji, nawet jeśli zamierzamy postawić prywatny dom. Wśród gromadzonych dokumentów powinna znaleźć się również mapa sporządzana w celach projektowych, którą przygotuje uprawniony geodeta. Specjalista ten musi odwiedzić budowę niezależnie od tego czy powstaje na niej wspomniany już prywatny dom, czy też planowana inwestycja to np. autostrada, droga publiczna czy szpital. Dlaczego jest to ważne? Geodeta nie tylko wyznacza granice działki, ale również miejsca doprowadzenia przyłączy, a to ma przecież ogromny wpływ na kolejne etapy. Oprócz tego wyznacza on dokładnie przestrzeń na działce, na której w przyszłości stanie budynek.

Geodezja jako nauka

Geodezja z pewnością może być zaliczana do nauk, ponieważ jest jedną z wielu dziedzin geografii. Geodezja ma wiele wspólnego nie tylko z geografią, ale także z naukami technicznymi, tak też jest sklasyfikowana w Polsce ? jako nauka techniczna z elementami geografii oraz kartografii. Oznacza to, że dostępne są szkoły zawodowe oraz techniczne oferując uczniom taki kierunek. Świadczy to o przydatności oraz użyteczności geodezji dla społeczeństwa. Jest to prężnie rozwijająca się nauka, przyciągająca coraz więcej zainteresowanych nią osób. Słusznie geodezja jest uważana za naukę łączącą kierunki techniczne z geograficznymi, dającą spore możliwości rozwoju w tych rozległych dziedzinach naukowych.

Budowa domu ? o tych formalnościach nie zapominaj

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Zazwyczaj zaczyna się od zakupu działki w malowniczym miejscu bądź spokojnej okolicy, skąd łatwo dojechać do pracy. Kolejny krok to poszukiwanie projektu będącego odpowiedzią na potrzeby wszystkich domowników. Pamiętajmy jednak, że do realizacji marzenia o własnym domu konieczne jest też wypełnienie odpowiednich formalności, wśród których wymienić można chociażby uzyskanie pozwolenia na budowę. Oprócz tego trzeba nawiązać współpracę z geodetą, który wyznaczy granice działki oraz sporządzi odpowiednie dokumenty zawierające takie informacje, jak poprowadzenie przyłączy czy usytuowanie budynku na terenie działki. Warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej, aby nie martwić się formalnościami, kiedy budowa będzie już trwała.