Geodeta i mierniczy, czym się różnią?
Geodezja niższa, czyli inaczej miernictwo zajmuje się tym co na ogół uważamy ogólnie za geodezję. Wszelkie pomiary na małych terenach, bez uwzględnienia kulistości i kształtu Ziemi jest uważane właśnie za geodezję niższą. To właśnie mierniczy najczęściej wykonują wszelkie mapki i pomiary pod inwestycje budowlane, jak również pod budowę dróg, autostrad itd.
Do zadań mierniczego należy np. wytyczenia terenu pod budowlę zgodnie z projektem, pomiary po wykonawcze i w trakcie budowy oraz inwentaryzację budynków. Geodeci (mierniczy) zajmują się też podziałem nieruchomości oraz aktualizowaniem mapek sytuacyjno-wysokościowych.
Pomiarowe urządzenia wykorzystywane w geodezji
Geodeci na co dzień korzystają z zaawansowanych urządzeń pomiarowych, dalmierzy i tachimetrów. To bardzo dokładne instrumenty optyczne oraz cyfrowe, które umożliwiają wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów odległości, kątów poziomych i pionowych oraz wielu innych parametrów.
Pewnie każdy na was widział dwóch panów ubranych w kamizelki odblaskowe idących z trójnogiem z założonym na nim urządzeniem. To właśnie geodeci robiący pomiary. Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda trochę jak fotoradar i niektórzy kierowcy zwalniają na ich widok. Takie pomiary zawsze poprzedzają jakieś inwestycje na danym terenie, czasem jest to budowa drogi, a czasem przebudowa wjazdu.
Pomiary geodezyjne
Pomiary geodezyjne muszą być wykonywane z najwyższą starannością, ponieważ od ich dokładności zależy później cała mapka danego terenu. Błędy pomiarowe są oczywiście dopuszczalne, ale jedynie niewielkie. Generalnie geodezja to bardzo ścisła dziedzina ponieważ wymaga od geodety znajomości dużej ilości skomplikowanych wzorów matematycznych.
Ponad to geodeta musi znać obowiązujące przepisy oraz posiadać szereg uprawnień, aby móc wykonać wszystko w swoim zawodzie. Z pewnością praca geodety nie jest zajęciem dla każdego i też nie każdy spełniłby się w takiej pracy.